Home | CZ EN

Autor

petr_groh.jpg

Petr Groh se narodil v Brně 1944 a trvale žije ve Veverské Bítýšce. Je absolventem SUPŠ, kterou ukončil v roce 1964. Byl zaměstnán jako reklamní grafik a od roku 2003 působil jako živnostník v oblasti propagace a reklamy.

Volné tvorbě se věnuje dlouhodobě a námětem mu jsou přírodní živly a bájné bytosti. Jeho tvorbou trvale prochází dva motivy. Je fascinován vesmírem, jeho tajemnem i nekonečností a zároveň novými objevy, které však neubírají vesmíru nic z jeho záhad. Zobrazuje vesmírné jevy ve spojení s lidskými těly, která pronikají do nitra vesmíru s nadějí na lepší existence, než nabízí současná globalizovaná civilizace.

Druhým trvalým autorovým námětem je kontrast k motivům vesmíru. Tvoří volné pastiky, v nichž člověk řeší své vlastní problémy. Plastiky symbolizují hledání vlastního smyslu existence, místa ve společnosti a zároveň postoj k jiným tvorům na planetě.

Na všech dílech se projevují dlouholeté zkušenosti a soustavná snaha po kvalitním řemeslném zpracování použitých materiálů, kterými jsou převážně dubové, olšové, ořechvé a lipové dřevo. Motivy realizované v podobě nízkého reliefu nebo volné plastiky jsou barevně pojednány tak, aby se zachovala kresba dřeva. Konečná úprava je pak prováděna voskem, který barevnost zdůrazňuje.

Práce jsou zastoupeny v několika galeriích a v majetku soukromých sběratelů u nás, v několika evropských zemích i USA.